KURALLAR

GAZOZ LİGİ ANAYASASI

Organizasyonun Genel Yapısı

Gazoz Ligi tamamen amatör oyunculara yönelik kapalı bir futbol organizasyonudur. Unutmayın ki dünyanın bir çok yerinde amatör oyuncular profesyonellerden daha tutkulu ve sadık hayranlara sahiptirler. İyi bir amatör oyuncu nice profesyonel oyuncuyu cebinden çıkarır. Maçların düzeni ve kontrolü, istatistiklerin maçlarda toplanması ve ilgili yayın organlarında (web sitesi, facebook) yayınlanması, takımlara ve oyunculara verilecek ödüllerin ve uygulanacak cezalara karar verme yetkisi lig yönetimine aittir. Ancak Sir Alex Ferguson’un da bir eserinde belirttiği üzere, ‘’istatistikler mini etek gibidir ve kışın mini etek giymek bağırsakları bozar”. İlgili maddelerde ayrıca belirtilmediği sürece bu yetkilere itiraz yolu kapalıdır.

Gazoz Ligi resmi yayın organları; ismi bilahare bildirilecek olan bir websitesi, bir Facebook grubu, ve bir e-mail adresi olacaktır. Ayrıca ligin düzenlendiği halı sahalardaki panolar ve International Board da yarı-resmi referanslardır.

Takım Kimlikleri

Bu ligde oynayan tüm takımların kendi içinde bir anlam taşıması gerekir. Mahalleden üç beş kişi ve iş arkadaşlarını birleştirip takım kurmak caiz değildir. Burada önemli olan takımın ruhunu oluşturacak bir temsiliyettir. Lige katılacak takımlar bu kriterlere göre seçilmiştir. Bu yüzden devre arasındaki transferlerde bu kriter gözetilecektir. Takımdaki oyuncuların çoğunluğun o kimliğe uygun olması şarttır. Bu konuda son söz lig yönetiminindir.

Oyuncu Nitelikleri

Gazoz Ligi tamamen amatör oyunculara yönelik kapalı bir futbol organizasyonudur. Gazoz Ligi’nde yüreğine, bileğine, kabiliyetine güvenen, sanatçı, sporcu, yazar, çizer, iş adamı ama önce insan lisansına sahip oyuncular oynayabilir. 18 yaşından küçük oyuncular turnuvaya iştirak edebilir ama maçlarla ilgili iddaa oynayamazlar.

Gazoz Ligi maçlarında önceden belirlenmiş 18-24 kişilik sahip kadro dışında oyuncu oynatmak yasaktır. Hele hele Harun Tekin forması ile Hayko Çepkin oynatmaya kalkmak katiyen yasaktır. Bu yasağı ihlal ettiği tespit edilen takımlar ilgili maçta hükmen 3-0 mağlup sayılır ve bir uyarı cezası alırlar.

Lig yönetimi kendi belirlediği maçlardan önce kimlik kontrolü yaparak takımların kadro dışı oyuncu oynatmasını denetlemeyecektir elbette ki koca koca insanlarız ama yarın öbür gün eş dosttan kulağımıza böyle bir şey gelirse kalbimiz kırılır. Bunun dışında doping falan almak serbest idrar testi falan olmayacak rahat olunuz.

Asıl önemlisi bu lig sayesinde herkesin bir lisansı olacaktır. Ligde oynama ehliyetini de bu lisans belirleyecektir. TFF’nin verdiği HİF lisansını çıkarma işini lig organizasyonu üstlenecektir.

Takımlar

Sezon başında en az 18 en fazla 24 oyuncudan oluşacak şekilde oluşturulurlar. Gazoz Ligi’ne katılacak takımlar, başvurularını belirtilen süreye kadar, kaptanları ve oyuncuları seçilmiş biçimde yapmak durumundadırlar. Her takım kendisinin; diğer takımlardan ayırt edilmesini sağlayacak şekilde renklendirilmiş, tasarlanmış forma/t-shirt giymeye mecburdur.

–         Kaptanlık

Takım kaptanı, ligle ilgili kuralları, başlıkları, haberleri takip eden ve değişiklikleri takım arkadaşlarına bildirmekle yükümlü olan kişidir. Takım kaptanı, ayrıca lige katılım ücretlerini ve maç başına ücretleri toplamak ve yetkililere teslim etmekle yükümlüdür. Takım kaptanının sorumluluğu sadece saha dışında değildir, saha içerisinde de sorumluluk taşır. İyi bir kaptan gerçek bir kaptan gemisini son olarak terkeder. Yeri gelir gol atmaz attırır, yeri gelir şampiyonluk kupasını kaldırır kaldırmaz arkadaslarına bırakır ve uzaktan izler. Olası anlaşmazlıkların çözümünde, yatıştırıcı ve uzlaşmacı bir rol oynamak takım kaptanının asli görevidir. Her takım, takım kaptanını, 2.kaptanını ve 3.kaptanını seçmek zorundadır. 2.ve 3.kaptanlar hiyerarşik sıralamaya tabidir. Yönetim takım kaptanına ulaşamadığı zaman, önce 2.kaptanı, eğer ona da ulaşamaz ise, 3.kaptanı muhattap olarak alır. Eğer hiç bir kaptana ulaşılamıyorsa seyir defterini başkası yazar. Eğer bir takım, kaptanları arasında bir değişiklik yapıyorsa, bunu Yönetim’e bildirmelidir. Değişikliğin bildirilmemesi durumunda, sezon başında Yönetim’e bildirilen kaptanlar görevlerine devam eder.

Kaptan tüm takımdan sorumludur,bir kaptanın disiplin kurallarına aykırı davranışları sonucu ligden ihracı halinde tüm takım ligden ihraç olmuş sayılır. Bir kaptan yeri gelir takımıyla aynı kaptan yemek yer, aynı kaptan su içer.

–         Forma

Her takımın maçlara kendini diğer takımlardan ayıran, arkasında numarası ve ismi bulunan formalar ile çıkması zorunludur. Bir takımın tüm oyuncuları tek tip formayla sahaya çıkmak zorundadır. Sıklıkla halı sahalarda gördüğümüz hacı ben Barca forması ile oynarım, ben Bayern forması hariç bir şey giymem olayı turnuvamızda kesinlikle yoktur. Formasız veya farklı bir tip forma giyen oyuncu sahada yerini alamaz. Kaleciler kendi takım forması ve rakip takımın formasıyla karışmayacak bir forma giymek zorundadır.

–         Sezon içi oyuncu transferi

Her takımın yönetim tarafından belirlenen tarihler arasındaki sürede lig dışından en fazla dört  , Gazoz Ligi içinden ise en fazla beş transfer yapma hakkı vardır.Transferler transfer edilen oyuncu ve transfer eden kaptan tarafından bildirilmesi halinde geçerlilik kazanır. Başka takımların yıldız oyuncusunu takım yöneticisinin şehir dışındaki yazlığına, dağ evine falan kaçırıp orada imza attırmak kesinlikle yasaktır. En azından şehir içinde bir otele gidilse hem sizin için masrafsız olur hem de bizler size daha çabuk ulaşabiliriz.

MAÇLAR

–         Genel Düzen

Bir takım 10 oyuncu 1 kaleci olmak üzere 11 kişiden oluşur. Takımlar en fazla 7 yedeği kenarda bekletebilir. Ekiplerin maç boyunca istediği kadar değişikliği yapma hakkı vardır. Oyundan çıkan oyuncu tekrar oyuna dahil olabilir. Oyuncu değişiklikleri lig maçlarındaki sakatlık prosedürüne tabii olarak gerçekleşir. Bu hakkın suistimal edilmesi halinde hakem gerekli tedbirleri alır, gerekirse değişikliğe izin vermez.

Her iki takımın da oyuncu sayısı 9 veya 9’dan fazlaysa maç başlar.

Bir takımın oyuncu sayısı 9’dan az ise 5 dk beklenir,5 dk sonunda takımın oyuncu sayısı 9 veya 9’dan fazla değilse hükmen yenilmiş sayılır (3-0)

Maça takım formasını giymeyen oyuncular alınmaz. Oyuncular, yönetime daha önceden belirtmek koşuluyla başka bir takım arkadaşının formasını giyebilirler. Maçlar 60 dakika üzerinden oynanır. Maç saatinin başında 5 dakika ısınma süresi devre arasında ise 5 dakika dinlenme süresi bulunur. Maç 5 dakika ısınma süresinin sona ermesiyle başlar. Play-off ve final maçlarında süre bitiminde eşitlik olması halinde 5’li penaltı atışlarına geçilir. 5’li penaltı atışları sonucunda eşitlik bozulmazsa seri penaltı atışlarına devam edilir.Seri penaltı atışlarında eğer gerek kalırsa tüm takım oyuncularının kaleci dahil olmak üzere atış yapması zorunludur. Tüm takım oyuncuları atış kullandıktan sonra sıra yeniden başa döner.

Aynı forma rengine sahip takımlardan herhangi biri ligde daha uzun süredir bulunmaktaysa diğer takım yelek giymek zorundadır, eğer her iki takım da aynı zamandır lige dahil ise yazı tura atışı sonucu yeleği hangi takımın giyeceği belirlenir.

Gazoz Ligi’ndeki maçlar Lig yönetimi  tarafından sezon başında belirlenen toplarla oynanır. 2 takımın anlaşması halinde dahi başka bir top ile oynanması yasaktır.

–         Oyun Kuralları

Bildiğimiz Süper Lig ve Bundesliga’da geçerli olan kurallardır bunlar. Pasif ofsayt bilem dahi vardır. Markus Merk yoktur.

–         Hakem

Gazoz Ligi maçlarını TFF tarafından atanmış hakemler yönetir. Atamalarda Gazoz Ligi yönetiminin bir sorumluluğu yoktur ve kötü idare edilen maçlar sonucunda o hakemin bir daha Gazoz Ligi maçlarına yollanmamasını talep etmek dışında başka bir yaptırımı bulunmamaktadır. Hakeme maç içerisinde çirkin sözler etmek her şeyden önce bu güzide organizasyonun tavrına, çizgisine yakışmaz. Hakemin sahadaki yetkileri profesyonel ve amatör liglerdeki hakemlerle aynıdır. Hakem her maç hakkında bir rapor tutar ve bunu yönetime iletir.

Maç içinde hakeme karşı  art niyetli her türlü fiziksel temasta bulunan oyuncu ömür boyu ligden ihraç edilir. Hakeme sözlü müdahale ve hakaret halinde lig yönetimi oyuncuyu ihraç etme hakkını saklı tutar.

Lig yetkililerine karşı yapılan her türlü fiziksel ve sözlü müdahale halinde lig yönetimi oyuncuları veya takımı cezalandırma/ihraç etme hakkını saklı tutar

–         Oyun içi sakatlıklar

Bir oyuncunun maç sırasında sakatlanması halinde hakem sağlık görevlisini oyuna davet eder, sakatlık ilk müdahaleyle geçirelemeyecek durumdaysa oyuncu saha dışına alınır ve maç devam eder. Kanaması olan oyuncu saha dışına çıkmalıdır, gerekli müdahale yapıldıktan sonra oyuna dahil olabilir. Ayrıca akacak kan damarda durmaz.

–         Saha ve hava durumu

Lig yönetimi sahadaki fiziksel bozukluklardan veya oyun oynamaya uygun olmayan hava şartlardan dolayı maçları erteleme/iptal etme hakkını saklı tutar. Son dönemlerde yükselen trend penaltı atışı esnasında penaltı noktasını kazmak, ancak siz değerli katılımcıların bu yollara sapmayacağını tahmin ediyoruz.

–         Hükmen Yenilgi

Bir takım maça çıkmaması, geç kalma alt başlığında belirtilmiş süreler içerisinde sahada 9 veya daha fazla oyuncuyla yer almıyor olması, maç sırasında sahada 9 veya daha az oyuncuya sahip olması, oyuncu standartlarında belirtilmiş standartlar dışında bir oyuncu oynatması halinde 3-0 hükmen yenilmiş sayılır. Maç içerisinde yaşanan disiplinsiz olaylar sonucunda disiplin kurulu bir takımı hükmen yenik ilan etme hakkına sahiptir.

Fikstür ve Puanlama

–         Fikstür

Normal lig fikstürün tamamı lig öncesi çekilerek ilan edilir. Gazoz Ligi normal lig ve play-off olmak üzere 2 aşamadan oluşur. Normal Lig sezonu her takımın birbirleriyle ikişer maç yapmalarının ardından sona erer.

–         Puanlama

Galibiyet icin 3 beraberlik icin 1 mağlubiyet icin 0 puan şeklindedir. Ama bazı mağlubiyetler vardı ki nice üç puanlık galibiyetlerden daha şukeladır. Lig sezonu sonunda aynı puanda olan takımlardan lig sezonu içerisinde kendi aralarında yaptıgı maçta galip olanı sıralamada üste geçer.İki takımın kendi aralarında yaptığı maç da berabere bitmişse sıralamada üstte yer alacak ekibi averaj belirler. Averajların da eşit olması halinde attığı gol sayısı daha fazla olan takım öne geçer. Gol sayısının da eşit olması halinde daha az kart gören takım üste çıkar. Eşitliğin hiçbir türlü bozulamaması halinde ise kura çekilir. Üçlü puan durumu eşitliğinde ise aynı puana sahip 3 takımın kendi aralarında oynadığı maçlarda topladığı puanlar hesaplanarak sıralama yapılır.

–         Maç saati değiştirme

Her takım, haklı bir gerekçe sahibi olmak koşuluyla bir sezonda en fazla dört (4) defa olmak üzere maç saati değiştirme talebinde bulunma hakkına sahiptir. Yine her takım bir sezonda en fazla iki (2) maçının ertelenmesini talep edebilir. Bu taleplerin yerindeliğine yönetim karar verir. Maç saati değişimi ricası, talep eden takımın ozdemirmusta@yahoo.com adresine en geç Cuma günü 00:00’a kadar attıkları mail ile geçerli olur. Talebi değerlendiren yönetim Pazar 19:00’a kadar ilgili takımların değiştirmek istedikleri saatte maçı olan kaptanlarla görüşür ve uygun bulunduğu takdirde maç saati değişir. Talebin kabul veya reddedildiği Pazar günü ilgili takımlara telefon ve mail yoluyla haber verilir.

–         Lig Yapısı

Lig’te 11 takım bulunur.Lig aşamasında her takım birbirleriyle ikişer maç yapar. Lig aşamasını ihraç olmadan bitiren ilk sekiz takım play-off”lara katılmaya hak kazanır. Play-off karşılaşmaları normal lig sezonunun bitmesinden sonraki hafta başlar. Çeyrek final eşleşmeleri 1.- 8 / 2.- 7. / 3.- 6 / 4.-5. takımlar şeklindedir ; yarı finalde ise 1.- 8. macının galibiyle 4.- 5. macının galibi karşılaşırken ; diğer maç 2.- 7. maçının galibiyle 3.- 6. macının galibi arasında oynanır.Bu maçları da kazanan takımlar finale yükselirler. Finali kazanan takım şampiyon olur.

Cezalar

–         Sarı kart cezası:

Toplamda 2 defa sarı kart gören oyuncu, 2. sarı kartını gördüğü maçı takip eden ilk maçta oynamama cezası alır. Oyuncu maçta oynamamakla cezası son bulur, cezanın bitiminden sonra sarı kart sayacı yeniden işlemeye başlar. Sarı kart sayacı play-off’lara da taşınır. Play-off’larda da kural değişmez. Bir tek yarı finalde sarı kart sayacı sıfırlanır.

Cezalı oyuncu rakibin cezalı olduğu hafta gelmemesi durumunda cezalı durumdan çıkar.

–         Kırmızı kart cezası:

Bir maç içinde ikinci sarı karttan, kırmızı kart gören gören oyuncu, bir sonraki maçta oynamama cezası alır. Bu şekilde alınan maç oynamama cezası kart sayacını sıfırlamaz. Direkt olarak kırmızı kart gösterilen oyuncunun cezası, hakemin raporu doğrultusunda Yönetim tarafından belirlenir. “Sahalarımızda görmek istemediğimiz hareketler” namıyla ün salan o klişe burada iki kez geçerlidir. Futbolun ruhuna, oyunun akışına, vicdana, etiğe aykırı her davranış en ağır şekilde cezalandırılır. Bu ligi zaten bunun için kurmadık mı?

–         Yeşil kart cezası:

Eski adıyla “fair play” ve UEFA’nın da son yıllarda slogan olarak kullandığı ”Respect” kelimelerini daha da ön plana çıkarmak istiyoruz. 3. bir kart çeşidi olarak hakemlerimizin kullanmaya başlayacağı yeşil kart; oyuna, rakibe, hakeme ve takım arkadaşına saygısızlık durumlarında oyuncuya gösterilecek. Bir oyuncu şu durumlarda yeşil kart görecek:

1- Kendi takım arkadaşını oyun içinde saygısızca aşağıladığında ( her takımın içinde olabilecek küçük tartışmaları hakem zaten anlayacak ve kartgöstermeyecektir )

2- Rakip oyuncuyla saygısızlık olarak nitelendirilebilecek şekilde münakaşaya girdiğinde

3- Hakeme, hakemin görevine saygızlık olarak nitelendirilebilecek bir şekilde tepki verdiğinde ( ‘ama hocam yaa’ nazları tabii ki de dahil değil)
Yeşil kartın cezaları:
1- Oyun içerisinde yeşil kart gören oyuncu, orta hakem tarafından 5 (beş) dakika beklemek üzere saha kenarına gözlemcinin yanına gönderilir. Ceza süresi dolduğunda orta hakem ve kenar gözlemcisinin izniyle tekrar oyuna döner.
2- Aynı oyuncu, kenarda 5 dk bekleyip oyuna döndükten sonra tekrar yeşil kart görürse; kırmızı kart görür ve oyundan atılır. Ayrıca o maçı takiben 3 (üç) maçlık bir ceza alır.
3- Farklı maçlarda 2 yeşil kart gören oyuncu, 2. yeşil kartını gördüğü maçı takiben 2 (iki) maçlık bir ceza alır. Örnek olarak; ligin 6. haftasındaki maçta bir yeşil kart ve 15. haftasındaki maçta bir yeşil kart gören oyuncu, takımının 16. ve 17. haftadaki maçlarında ( bay geçilen hafta sayılmaz) cezalı kabul edilir ve oynayamaz.
4- 3 farklı maçta, yani toplamda 3 (üç) kere çift yeşil karttan kırmızı kartla oyundan atılan oyuncu ligden tamamen ihraç edilir.
5- Bir oyuncu yeşil kart gördüğünde, kendisi sahaya dönene kadar takım arkadaşlarından birisi daha yeşil kart görürse; kenardaki arkadaşının oyuna dönmesini beklemez, direkt o da kenara gelir. Ayrıca aynı anda bir takımdan yeşil kart gören oyuncu sınırlaması yoktur.
6- Bir oyuncu yedek kulübesindeyken yeşil kart görürse, takım kaptanı saha içinden kendi seçeceği bir oyuncuyu 5 (beş) dk beklemek üzere saha kenarına gönderir. Yeşil kart, cezaya sebep olan yedek kulübesindeki oyuncuya yazılır.
7- Maç bittikten sonra yeşil kart gören bir oyuncunun kartı, çift yeşilden kırmızı kart kabul edilir ve 3 (üç) maç ceza alır.
Görüldüğü üzere yeşil kart, tüm takımlarımızın en hassas olduğu noktada bir çözüm olacaktır. Sarı kart ile kırmızı kart arasında, ‘saygısızlığı’ cezalandıran bir karttır.

–         Hükmen Mağlubiyet

Hükmen mağlup olan takım, 3-0 mağlup olmuş sayılır. Hükmen mağlubiyet kararı verilmesi durumunda o maçta hükmen yenilen takımın gol ve asist istatistikleri geçerliliğini yitirir. Diğer takımın istatistikleri ise kayda geçer. Hükmen mağlubiyette, galip gelen takım üçten daha fazla gol atmışsa, maç hükmen galip gelen takımın attığı gol sayısıyla tescil edilir. Örnekle açıklamak gerekirse, 4-2 önde olan hükmen galip ilan edildiğinde, maç 4-0 olarak tescillenir. Lig yönetimi yetim hakkı ve atılmış golün hakkını yememe konusunda yeminlidir.

–          Uyarı cezası ve İhraç

1- Bir oyuncunun ya da takımın, maç içerisinde devamlılık arz eden şekilde, oyunu çirkinleştirmeye, normal kabul edilemeyecek sertlikte oynamaya, rakiplerine karşı fair-play’e ve centilmenliğe aykırı davranışları saha kenarında bulunan yetkili kişilerce tespit edilirse, hakem raporu doğrultusunda uyarı cezası verilir. Uyarının tekrarlanması halinde oyuncu ya da takım ligten ihraç edilir. Bir takımın ihracı halinde o takımın tüm oyuncuları da ligden ihraç olmuş sayılır ve disiplin kurulunun kararına göre o sezon veya ömür boyu başka takımda yer alamazlar

2- Saha içindeki anlaşmazlığı, spor tesisleri bünyesinde, aktif bir şekilde sözlü ve fiziksel şiddet uygulayarak devam ettiren takım ve oyuncular ligten ihraç edilir.

3- Gazoz Ligi oyuncu kriterlerine aykırı olan niteliklikteki bir oyuncuyu sahaya süren takım hükmen mağlubiyet ve uyarı cezası alır. Uyarının tekrarlanması halinde takım ligten ihraç edilir.

4- Maçlardan önce lig yönetimi kaptanlardan sahaya çıkan her oyuncunun HİF lisansı olduğu konusunda onay alınır. Kaptanın onay vermesine rağmen HİF lisansı olmayan bir oyuncu oynatılması durumunda, oynatan takım o maçta hükmen mağlup olur. Bunun tekrarlanması halinde takım ligden ihraç edilir.

5- Bir takımın seyircisinin sahaya müdahalesi ve saha dışında çıkarttığı problemlerden takım sorumludur. Lig yönetimi takımı cezalandırma hakkını saklı tutar.

6- Uyarı cezası alan oyuncu veya takım aynı davranışın ilk tekrarında lig yönetiminden ikinci bir uyarıya gerek kalmaksızın ihraç edilir. İhraç kararına yönelik bir itiraz yapılamaz. Gazoz Ligi’nden ihraç edilen takımın o ana kadar maç yaptığı bütün rakipleri 3-0 hükmen galip sayılırlar. İhraçtan sonra o takımla karşılaşacak takımlar ve ihraç olan takımın uyarı cezası aldığı maçtaki rakibi de, 3-0 hükmen galip sayılırlar.

Ödüller

–         Takım Ödülleri

Bulundukları ligi play-off’ların ardından ilk 3 sırada bitiren takımlar kupa ve madalya almaya hak kazanırlar. Aynı zamanda gönülleri de fethederler. Ayrıca normal sezonu birinci bitiren takımı da takdir edecek bazı jestler düşünülecektir. Sonuçta lig uzun maratondur.

–         En Centilmen Takım Ödülü: Genel sezon içerisinde lige ve diğer takımlara uyumluluğu yüksek, fair-play’e uygun davranışlar gösteren takımlara sezon sonunda verilir.

–         Bireysel Ödüller

Gol Kralı: Normal Lig sezonu’nda ( play-off hariç ) bulunduğu ligte en çok gol atan oyuncu gol kralı olur.Gol sayıları hesaplanırken sezon sonunda ligi son sırada bitiren takıma atılan goller dahil edilmez. Gol kralı olan oyuncuya imzalı Güiza forması hediye edilebilir bu konuda çalışmalarımız sürüyor. Ligden ihraç edilen ve tüm maçlarda hükmen mağlup sayıldığı için son sırada yer alan bir takım olması halinde, bu kural sıralamada bir üst sırada yer alan takım için geçerli duruma gelir. Bu değişiklik, aynı ligte yer alan farklı gruplardaki hesaplamalara da yansıtılır.

Asist Kralı: Normal Lig sezonu’nda ( play-off hariç ) bulunduğu ligte en çok asist yapan oyuncu asist kralı olur. Asist sayıları hesaplanırken sezon sonunda ligi son sırada bitiren takıma yapılan asistler dahil edilmez. Asist kralı olan oyuncuya imzalı Serdar Özkan forması vermek boynumuzun borcudur. Asitsiz kola nasıl olmazsa asistsiz de gol olmaz, futbol olmaz. Ligten ihraç edilen ve tüm maçlarda hükmen mağlup sayıldığı için son sırada yer alan bir takım olması halinde, bu kural sıralamada bir üst sırada yer alan takım için geçerli duruma gelir.Bu değişiklik, aynı ligte yer alan farklı gruplardaki hesaplamalara da yansıtılır.

En iyi kaleci, defans, orta saha: Bu ödüller lig yönetimi tarafından belirlenecek takım ve oyuncu istatistiklerine göre verilir. Normal lig sezonu’nu (play-off hariç) kapsar.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: